Czy to najlepsza książka Jakuba Żulczyka

Żulczyk to obecnie jeden z najlepszych polskich pisarzy. Na każdą jego kolejną książkę z niecierpliwością wyczekują czytelnicy, i choć nie wydaje dużo, to każda premiera jest sporym wydarzeniem. Wielu ceni tego autora przede wszystkim za umiejętność celnego opisania tego, czym w zasadzie jest polskość. Pisarz w swoich tekstach skupia się raczej na zwykłych, prostych ludziach, którym w życiach niezbyt się powodzi – czy to przez jakiś nałóg, chorobę czy dramat, który miał miejsce. Informacja zwrotna to najnowsza książka Jakuba Żulczyka, która wywołała spore zamieszanie. Czy jest to jego najlepsza książka? Dlaczego pojawiło się tak dużo sprzecznych opinii?

Bez zwrotu do nadawcy

Informacja zwrotna opowiada o… alkoholizmie. Tym razem jednak Żulczyk pisze o piciu nie gdzieś na drugim lub trzecim planie, a alkoholikiem czyni głównego bohatera. Pisarz, jak sam przyznaje, postać tę wzorował po części na sobie i własnych zmaganiach z tym ciężkim nałogiem. Są to jednak pojedyncze wątki opisujące stan uzależnionej postaci. Pozostała, kryminalno-śledcza część historii pozostaje wyłącznie fikcją. Wielu o Informacji zwrotnej mówi jako o typowym kryminale, co jest błędem. Nowa książka Żulczyka w dużej mierze opiera się na poszukiwaniach zaginionego syna głównego bohatera, jednak faktycznie jest to tylko pretekst do zmierzenia się z własnymi demonami.

Już nigdy z tego nie wyjdziesz

Marcin Kania nie wygląda na typowego alkoholika, ale nim jest. Nie potrafi wytrzymać dnia bez picia, sięgając po coraz to dziwaczniejsze specyfiki. Zaginięcie syna jest dla niego szokiem. W chwili trzeźwości postanawia go odszukać i udaje się do okolicznego miasta. Szybko okaże się, że jego syn zamieszany był w polityczną aferę. To, co najbardziej może się w Informacji zwrotnej podobać, to niejednoznaczność i złożoność postaci. Nigdy nie wiemy, czego się po nich spodziewać, szczególnie po tych, które zmagają się z jakimś rodzajem uzależnienia. Zdecydowanie książka, którą powinni przeczytać wszyscy. 

Informacja zwrotna autorstwa Jakuba Żulczyka to:

– powieść kryminalna z wątkami autobiograficznymi,

– trzymająca w napięciu historia alkoholika,

– dramat rodzinny i przygnębiające śledztwo w jednym,

– prawdopodobnie najdojrzalsza książka autora,

– świetny styl pisarski i autentyczne, żywe dialogi,

– przerażająca, ale i fascynująca historia o alkoholizmie,

– smutna, przygnębiająca i dająca mało nadziei opowieść.