Jak uzyskać informację zwrotną

Mało jest na polskim rynku autorów, którzy piszą w tak wyrazisty i wręcz namacalny sposób, jak Jakub Żulczyk. Ten pisarz doskonale oddaje na papierze to, jak ludzie mówią na co dzień, jakich zwrotów używają i jak się wyrażają. Taki sposób budowania opowieści nadaje jej dużego realizmu i sprawia, że ta jest nam zdecydowania bliższa, bo sprawiająca wrażenie czegoś, co już znamy. Informacja zwrotna to nowa książka Żulczyka? Czy to jego najlepsza powieść, a może raczej nieudana próba powrotu do szczytowej formy? 

O czym jest ta historia?

Informacja zwrotna to powieść o… alkoholizmie. Na wskroś autobiograficzna historia (Żulczyk sam jest alkoholikiem), a jednocześnie fikcyjna zabawa formą. Jakub Żulczyk nie opisuje tutaj siebie, choć jak sam przyznawał, wiele z zawartych w książce wydarzeń i reakcji ciała oraz umysłu, zna z autopsji. Głównym bohaterem Informacji zwrotnej jest Marcin Kania. To charyzmatyczny, były muzyk, który jednak z zawodu zrezygnował lata temu, a pozostałe oszczędności z dnia na dzień przepija. Wszystko zaczyna się w życiu Kani jeszcze bardziej komplikować, gdy pewnego dnia tak po prostu znika jego syn. Jedyne, co Marcin pamięta to to, że poprzedniej nocy widział się ze swoim synem i razem z nim pił. Później urwał mu się film, a jedyna rzecz wskazująca na to, że stało się coś strasznego, to zakrwawione plamy w mieszkaniu bohatera. 

Nie mogę się wyleczyć

Marcin Kania zapisał się dawno temu na terapię alkoholową. Regularnie na nią uczęszcza, jednak to wcale nie przeszkadza mu w tym, aby codziennie upijać się do nieprzytomności. Wiedziony złym przeczuciem, Kania wyrusza do miasta, aby odnaleźć swojego syna. Żulczyk w swojej historii nie podąża typowymi schematami kojarzącymi się z powieścią kryminalną. W Informacji zwrotnej będziemy mieć do czynienia z pewnego rodzaju kryminałem, a nawet thrillerem, jednak to, co w nowej książce Żulczyka najważniejsze, jest dużo bardziej osobiste, a zarazem mniej widowiskowe. To powieść o ostatniej drodze zniszczonego przez wybory życiowe i alkohol człowieka. Historia o mężczyźnie, który próbuje odkupić za wszelką cenę swoje winy. Pytanie tylko, czy nie jest już na to za późno? Może i nie jest to najlepszy tekst autorstwa Żulczyka (zdecydowanie wciąż najwyżej plasuje się Wzgórze psów), ale na pewno jest to jego najdojrzalsza powieść. To ciężka przeprawa i dla autora, i dla czytelnika, jednak warto się na nią zdecydować, bo Mroczna historia “Informacja zwrotna” na długo pozostaje w naszej pamięci.